Pierwsza wizyta u psychologa – jak się przygotować?
Pierwsza wizyta u psychologa dla wielu osób jest onieśmielającym przeżyciem, wiążącym się z pewnego rodzaju przełamaniem swoich barier. Stres związany z wizytą bardzo często powoduje, że pacjent nie jest w stanie otwarcie mówić o swoich problemach. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możliwe jest pełne wykorzystanie wizyty i rozpoczęcie podróży w kierunku lepszego zdrowia psychicznego.
O czym trzeba pamiętać przed pierwszą wizytą u psychologa?
Przed wizytą ważne jest, aby zrobić pewien rekonesans jeżeli chodzi o dostępnych specjalistów. Należy zwrócić uwagę na to, w czym się specjalizują oraz jakie mają opinie. Dzięki temu psycholog będzie w stanie postawić trafną diagnozę i rozpocząć terapię, która przyniesie poprawę zdrowia. Warto jest również sprawdzić, jakie dokumenty należy ze sobą zabrać oraz z jakim wyprzedzeniem trzeba pojawić się w gabinecie.
Kolejnym ważnym krokiem jest przygotowanie się na rozmowę z psychologiem. Warto zastanowić się, co jest powodem wizyty, co chce się osiągnąć, jakie problemy są najważniejsze i jakie uczucia im towarzyszą. Warto też zastanowić się, jakie informacje o sobie chce się przekazać i jakie pytania chce się zadać psychologowi. Można także zastanowić się nad swoim sposobem radzenia sobie z emocjami, co pozwoli na lepsze zrozumienie siebie i zapobiegnięcie ewentualnym przyszłym problemom.
Dlaczego tak ważne jest dobre przygotowanie się do wizyty?
Zazwyczaj przy pierwszej wizycie psycholog pyta o historię życia pacjenta oraz o problemy, z którymi przychodzi, aby uzyskać wstępną ocenę sytuacji i potrzeb pacjenta. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pacjent jest w stanie jasno opisać swoją sytuację oraz zasygnalizować problemy, z jakimi się zmaga. Wiedza o tym, jak przebiega pierwsza wizyta, pozwala również ograniczyć stres.